Realitní makléri nevolať!
#Tipy#Blog

Realitní makléri nevolať!

15.05.2020 | Autor: KATKA.I

Hľadanie nehnuteľnosti je naozaj náročný proces. Zo všetkých možných ponúk sa snažíte zvoliť najvhodnejšiu možnosť, ktorá Vám bude vyhovovať najviac. Pri prechádzaní ponúk si dávate záležať na inzerátoch a každý čítate mimoriadne pozorne. A zrazu sa tu zjaví poznámka: realitní makléri nevolať. Čo si v tomto prípade myslieť a očakávať od danej ponuky?

V minulosti znak realitných kancelárií

V minulosti bola poznámka realitní makléri nevolať určená predovšetkým realitným maklérom, ktorí vďaka nej okamžite spoznali, že danú nehnuteľnosť už predáva realitná kancelária.

Dnes sa však doba zmenila a to, čo bolo pôvodne poznámkou realitných kancelárií sa stalo poznámkou ľudí, ktorí s nimi nemajú záujem spolupracovať. Tieto nehnuteľnosti sú predávané samostatne bez pomoci realitného makléra. Hoci v niektorých prípadoch zostala zachovaná táto poznámka a niektoré realitné kancelárie ju stále používajú, dá sa pomerne jednoducho odlíšiť, či danú nehnuteľnosť ponúka na predaj realitná kancelária alebo nie.

Problémy s ponukami?

Pre mnohých potencionálnych klientov je však táto poznámka odstrašujúca. Žijeme v dobe, kedy sme si zvykli spoliehať sa na pomoc odborníkov a realitný trh nie je výnimkou.

Predaj či kúpa kúpa bytu rozhodne nie sú ľahkými úlohami a pri ich úspešnej realizácii potrebujeme množstvo zmluv a právnych ošetrení, ktoré zabezpečia, že celý proces prebehne ľahko a jednoducho.

Častým problémom pri predaji nehnuteľnosti je práve spomínaná príprava zmluv. Dobrý realitný maklér dokáže klientom pripraviť zmluvy presne na mieru. Rezervačná zmluva, kúpna zmluva, zápis do katastra a ešte mnoho iného leží na jeho pleciach. Okrem toho je od začiatku známa výška provízie a tá sa nemení ani v prípade komplikácií – nemusíte platiť za každú zmluvu samostatne, dobrý realitný maklér si vie so všetkými právnymi náležitosťami poradiť.

Pre kupujúcich je absencia realitnej kancelárie často znakom, že s ponukou niečo nie je v poriadku, alebo sa počas uzatvárania zmluv môžu vynoriť komplikácie. Dnes chceme mať istotu. Chceme vedieť, že všetky kroky, ktoré podnikneme, i podpísané zmluvy sú v poriadku.

Ako môže dobrý realitný maklér pomôcť?

Mnoho ľudí je často presvedčených, že bez pomoci zvládnu všetko. Čo môže byť predsa zložité na vytvorení inzerátu a organizácii prehliadok? Pred predajom nehnuteľnosti by ste mali vedieť, že toto je len jedna časť celého procesu, ktorý je oveľa komplikovanejší, než to na začiatku vyzerá.

Dobrý realitný maklér alebo realitná kancelária sa postarajú o vytvorenie kvalitných a prepracovaných fotografií. Tie však vôbec nevznikajú jednoducho – realitní makléri musia pracovať s nástrojom, ktorý nazývame home staging. Pri home stagingu ide o upravenie bytu tak, aby bol pre budúcich záujemcov lákavý. Stratia sa poškodené kúsky nábytku, pribudnú sviečky a príjemné izbové rastliny. Každý potencionálny záujemca si musí predstaviť seba v tomto byte, musí tu nájsť odraz svojej osobnosti. Zároveň však byt nesmie pôsobiť chladne. Prichádzajú na rad profesionálne fotografie a ich následná úprava v špecializovaných programoch. Vytvorenie inzerátu musí vyzdvihovať silné stránky celej nehnuteľnosti.

Dôležitá je i cena. Realitný maklér dokáže svojmu klientov poradiť s ohodnotením nehnuteľnosti. Nikdy nie je dobrým znakom, keď je nehnuteľnosť nadhodnotená a na realitných portáloch pozorujeme postupné klesanie ceny. Takáto nehnuteľnosť sa predáva veľmi dlho a vo väčšine prípadov sa predá pod cenu.

Organizácia prehliadok je tiež časovo náročná, ale dobrý maklér sa vie postarať o to, aby všetko šlo hladko. Nebráňte sa osloveniu realitného makléra a predajte svoje nehnuteľnosti efektívne a rýchlo.

Blog