Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?
#Blog#Tipy

Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?

29.04.2020 | Autor: KATKA.I

Kúpa nehnuteľnosti dnes pre nás znamená mnohé – pre niekoho je investíciou, ďalší zas v nej vidí možnosť budovať svoj osobný priestor a domov.

Nech je už Vaša odpoveď akákoľvek, kúpa nehnuteľnosti je dôležitým krokom, ktorý sa rozhodne nedá odbiť pár kliknutiami. Na druhej strane vás však čaká potom krásny zážitok z budovania svojho priestoru a vytvárania osobitej atmosféry. Skôr, ako sa prepracujete ku kúpe, je potrebné ujasniť si pár bodov programu pred kúpou. S utriedenými myšlienkami a správnou pomocou bude celý proces jednoduchší a celková radosť väčšia.

Finančný rozpočet a rezerva na opravy

V prvom rade by ste rozhodne mali poznať svoj finančný rozpočet a strop, ktorý by kúpa nehnuteľnosti nemala presiahnuť. Pri utváraní rozpočtu si rozhodne dajte pozor na výslednú sumu. Mnoho ľudí robí základnú chybu v tom, že do kúpy vkladajú všetky svoje úspory. Najmä pri starších nehnuteľnostiach je mimoriadne potrebné rátať s istou časťou rozpočtu i na prípadné opravy, ktoré sa môžu vyskytnúť.

Odklad splatok 6.jpeg

Určite časť svojho rozpočtu na neočakávané situácie, ktoré sa môžu vyskytnúť. Aj napriek tomu, že ste si pri prehliadke overili, v akom stave sa Váš vysnívaný domov nachádza, odložte si časť rozpočtu. Problémy a opravy sa po kúpe môžu vyskytnúť tam, kde ich najmenej čakáte. Ak svoje úspory neminiete na žiadne opravy a všetko ide tak ako má, vždy môžete investovať do kvalitného zariadenia alebo usporiadať večierok pre priateľov spojený s kolaudáciou.

Oslovenie dobrého realitného makléra

Realitný maklér vie, ako sa pohybovať na trhu s nehnuteľnosťami a vďaka nemu bude kúpa oveľa jednoduchšia. Vyberte si realitného makléra, ktorý má za sebou množstvo spokojných zákazníkov a pozitívnych recenzií. S jeho pomocou budete vedieť vybrať správne ponuky, o ktoré môžete prejaviť záujem. V tomto prípade je však potrebné zamerať sa na prehľad ponúk a automaticky vyradiť tzv. dlhoveké ponuky. Hovoríme o ponukách, ktoré pravidelne nachádzate na rôznych realitných portáloch a nikdy nenájdu svojho majiteľa. V mnohých prípadoch je s nimi technický problém alebo nadhodnotená cena. Snažte sa im vyhnúť.

Právne vysporiadanie

Ak nespolupracujete s kvalifikovaným realitným maklérom veľmi ľahko sa môžete zamotať do právnych sporov bez toho, aby ste o tom vedeli. Pred kúpou domu alebo bytu si na katastri nehnuteľností overte právny stav nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem. Zistíte tak, či nie je náhodou zaťažená hypotekárnym úverom, vecnými bremenami, pozemok, na ktorom stojí je vysporiadaný, a množstvo ďalších detailov, ktorých neznalosť by Vám v budúcnosti mohla narobiť nemalé vrásky.

Aktívne sa zaujímajte o stav nehnuteľnosti i okolia

V akom stave sa nachádza nehnuteľnosť? Boli v minulosti zaznamenané problémy, ako je napríklad vytopenie, vlámanie či iné? Ako sme už naznačili v predchádzajúcich riadkoch o rozpočte, nevedomosť technického stavu Vám môže pripraviť nejednu krušnú chvíľu, ktorá bude spojená s vysokou investíciou do opráv či náhrady zariadenia. Zamerajte sa i na steny a ich celkový stav. Ak objavíte výrazné škvrny, môže to znamenať zatekania ale tiež zvýšenú vzdušnú vlhkosť, ktorá je pôvodcom vzniku plesní na stenách. Plesne znamenajú nielen estetický problém. Ich spóry stoja i za vznikom alergií a astmy.

Okolie a susedské vzťahy sú rovnako dôležité. Nechajte si na rozhodnutie o kúpe čas, starostlivo preskúmajte okolie a spoznajte svojich budúcich susedov. Úprava okolia Vám môže jednoducho ukázať či vládnu na danom mieste pokojné vzťahy alebo napätá atmosféra plná hádok. Rozhodne nie je na škodu vytvoriť si malý prieskum, ktorý Vám napovie, čo všetko sa vo Vašom budúcom okolí bude nachádzať.

Blog